NASZ PATRON

pułkownik Zbigniew Makowiecki


ŻYCIORYS

Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 roku w Petersburgu w rodzinie ziemiańskiej. Jego rodzicami byli Jadwiga z domu Paszkowicz i Stanisław Makowiecki. Ojciec był urzędnikiem państwowym, tworzył podwaliny Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej oraz Izby Ubezpieczeń Społecznych. Matka, znająca biegle kilka języków była wybitnym tłumaczem. Od 1920 roku mieszkał z rodziną w Warszawie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego. Studiował także w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

WOJSKO

Uczęszczał do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935 – 1936. Był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych, do którego został zmobilizowany w 1939 r. Walczył w kampanii wrześniowej od Augustowa do Kocka. W niemieckiej niewoli więziony był m.in. w oflagach Colditz, Prenzlau, Gross-Born. W maju 1945 roku, po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie, wstąpił do 10. Pułku Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Wraz z dywizją był dwa lata w Niemczech.

EMIGRACJA

W 1947 roku przyjechał do Anglii. Po wojnie ukończył studia i został na emigracji w Londynie, gdzie mieszkał aż do śmierci. Przez wiele lat pracował w londyńskiej firmie Unilever (1955-1975). Przez kilka lat pracował w wydawnictwie "Polonia Book Fund Ltd". Śp. płk Zbigniew Makowiecki aktywnie działał w londyńskim Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz w Zrzeszeniu Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej (od 2008 - 2013 r. jako prezes).

DZIAŁALNOŚĆ na rzecz POLSKIEJ KAWALERII

Od 1991 roku był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Po 1990 roku aktywnie włączył się w przekazywanie tradycji Polskiej Kawalerii zarówno jednostkom Wojska Polskiego, jak również powstającym licznie oddziałom kawalerii ochotniczej. Przez wiele lat, (do 2013 roku) będąc Prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej w Londynie, weryfikował wnioski stowarzyszeń i kół pułkowych w sprawie dziedziczenia tradycji poszczególnych pułków przedwojennej kawalerii. Wydał kilkadziesiąt "patentów". Osobiście wizytował te oddziały. Każdego roku kilkakrotnie przyjeżdżał do Polski i uczestniczył w wielu świętach pułkowych. Był prawie na wszystkich Zjazdach Kawalerzystów II RP, które od 1989 roku odbywają się w Grudziądzu. Po rozwiązaniu Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej został Kanclerzem otworzonej Kapituły Barw i Tradycji Kawalerii i Artylerii Konnej. Przez ponad 25 lat osobiście przywoził z Anglii bezcenne pamiątki, dokumenty i ikonografię do zbiorów grudziądzkiej Fundacji. Był hojnym darczyńcą Fundacji. Mimo sędziwego wieku uczestniczył w kraju w wielu wydarzeniach kawaleryjskich i uroczystościach państwowych. Starał się być na wszystkich świętach swojego, macierzystego pułku, którego tradycje dziedziczy Szwadron Toporzysko w Barwach Pułku 3. Strzelców Konnych. Zawsze świetnie przygotowany do licznych wystąpień, które wygłaszał bez kartki piękną polszczyzną. W marcu 2017 roku w Suchej Beskidzkiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 100. rocznicy urodzin Pułkownika, podczas której dostojny Jubilat dziękował za słowa uznania i szacunku, za życzenia i gratulacje: Powiedział wtedy: "...wszystko to przyjmuję w imieniu moich kolegów kawalerzystów, których już nie ma, Ja miałem ogromne szczęście". We wrześniu 2017 roku otrzymał awans na stopień pułkownika.Płk Zbigniew Makowiecki zmarł w Londynie 24 października 2017 r. Był osobowością niezwykłą i całym swoim dorosłym życiem zaświadczał, że Kawaleria Polska to chluba oręża polskiego i wartość bezcenna. Odznaczony był m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Medalami Pro Memoria i Pro Patria, Medalem Milito Pro Christo i Odznaką Honorową Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.

Płk Zbigniew Makowiecki był bohaterskim kawalerzystą, patriotą i człowiekiem wielkiego serca, ostatnim oficerem kawalerii, który konno walczył podczas całej kampanii wrześniowej 1939 r.

Odsłonięcie tablicy na grobie płka Z. Makowieckiego - 24 sierpnia 2018 r.


archiwum wiadomości:
dziś jest 17 czerwca 2024 r. jesteś 964170 gościem u nas
©Szkola Podstawowa nr 16 w Grudziądzu