HISTORIA

O SZKOLE

Budowa budynku szkolnego objęta była planem inwestycyjnym na lata 1962 - 1963. Roboty budowlane zakończono dnia 31 lipca 1963 roku. Odbioru dokonano w dniach od 1 do 3 sierpnia 1963 roku.Pierwszym kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 16 został Ryszard Łuczak. Sierpień 1963 roku to miesiąc wytężonej pracy nad umeblowaniem, wyposażeniem i urządzeniem wnętrza budynku. 29 sierpnia 1963 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. 1 września 1963 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w nowo wybudowanej szkole przy ul. Kochanowskiego 19 w Grudziądzu. Pracę rozpoczęło 25 nauczycieli i 1004 uczniów.Dzisiaj po 50 latach w naszej szkole uczy się 613 uczniów, natomiast grono nauczycielskie liczy 53 osóby. Funkcję dyrektora pełni mgr Rafał Chylewski, wicedyrektorki - dr Anna Bojar-Gałecka i Joanna Pietrzak.

Obchody Jubileuszu 50–lecia


Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci.
Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.
Rocznica 50-lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów,
a dla byłego grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień.Uroczysta Msza Święta, która odbyła się 27 września 2013 r. w Kościele Młodzieżowym.

Uroczystość w grudziądzkim teatrze inaugurująca obchody Jubileuszu 50–lecia.Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed głównym wejściem szkoły.
Wystawa fotografii i pamiątek „Szesnastka wczoraj i dziś”.
Spotkania absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników szkoły.


Wydanie publikacji i znaczka okolicznościowego.


Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Szkoła przyszłości”


„Spotkanie Pokoleń Szesnastki” - uroczysty Dzień Nauczyciela - 14 października 2013 r.


Jesienne i Wiosenne Biegi Przełajowe z Szesnastką


„Piknik z Szesnastką” – zakończenie obchodów 50-lecia szkoły.

Wszystkie wydarzenia, które uświetniły jubileuszowy rok były okazją do snucia refleksji dotyczących losów szkoły oraz osób z nią związanych.
Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu wspomnienia, to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka,
do których powraca się z radością i rozrzewnieniem!

.
8 listopada 2018 r. to ważna data dla społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 w Grudziądzu. Placówka nasza otrzymała z rąk Rady Rodziców i Rodziców Chrzestnych sztandar. Wręczenie nowego sztandaru i nadanie imienia w przededniu 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI oraz w 55. rocznicę powstania naszej szkoły było naszą dumą i honorem. Uroczystości odbyły się w podniosłej atmosferze zadowolenia, że kawaleryjski Grudziądz będzie miał szkołę, której imię płk. Zbigniewa Makowieckiego znane jest wszystkim miłośnikom etosu Polskiej Kawalerii II RP. Uroczystość, począwszy od odsłonięcia tablicy w szkole, poprzez mszę święta w kościele Młodzieżowy, wizytę na cmentarzu na grobie Pułkownika, aż po ceremoniał wręczenia sztandaru były uwieńczeniem zaangażowania w patriotyczne wychowanie uczniów.

Płk Zbigniew Makowiecki był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935 – 1936. Studiował także w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych, do którego został zmobilizowany w 1939 r. Walczył w kampanii wrześniowej od Augustowa do Kocka. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r. Odszedł patriota i człowiek wielkiego serca, bohaterski kawalerzysta, ostatni oficer kawalerii, który konno walczył podczas całej kampanii wrześniowej 1939 r.


GALERIA

archiwum wiadomości:
dziś jest 17 czerwca 2024 r. jesteś 964168 gościem u nas
©Szkola Podstawowa nr 16 w Grudziądzu